Буковина серед лідерів: напружена боротьба на Чемпіонаті України зі спортивного (лижного) туризму визначила переможців
Конкурентна боротьба на лижних чемпіонатах визначила переможців. Упродовж багатьох років туристи-спортсмени Чернівецької області, як юніори так і дорослі, беруть участь у чемпіонаті України зі спортивного (лижного) туризму. І завжди ставлять перед собою амбітну мету – боротись за місця на п’єдесталі.
12-16 лютого 2026 року в селі Яблуниця Надвірнянського району Івано-Франківської області відбулися зазначені змагання. Буковину представляли команди Глибоцького центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді (де діє єдиний в області гурток «Лижний туризм») та туристського спортивного клубу «Меридіан».
За сприяння Чернівецького обласного центру національно-патріотичного виховання, туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді ( Борис Баглей) та Чернівецького обласного територіального осередку федерації спортивного туризму України (Віктор Скрипник) було забезпечено перевезення команд на змагання. Брали участь 18 команд юніорів та юніорок та дорослих спортсменів з 9 регіонів України. На урочистому відкритті змагань учасників палко привітали заступник директора Малої академії наук України Наталя Савченко, директор Івано-Франківського обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, голова Івано-Франківського територіального осередку ФСТУ Михайло Косило, заступник голови ради ветеранів ФСТУ Надія Сичова. Головна суддівська колегія, яку очолював Василь Дутчак, при складних погодних умовах зуміла поставити дві дистанції 5 класу, за що їм велика подяка від учасників.
Спортсмени відзначали, що «Смуга перешкод» була дуже силовою дистанцією. Насиченість технічними етапами у поєднанні з доланням крутосхилів на лижах по жорсткому фірну вимагали не тільки фізичної та технічної підготовленості у спортсменів, але й стійких морально-вольових якостей. Серед команд юніорів, які змагались на дистанціях 4 класу, на п’єдестал вийшли туристи лижники з Івано-Франківської (І), Волинської (ІІ) та Рівненської (ІІІ) областей. Старші спортсмени розташувались у наступному порядку: Чернівецька (І), Волинська (ІІ) та Івано-Франківська область (ІІІ).
«Лижний маршрут» протяжністю близько 11 км (у юніорів близько 8 км) мав свою особливість – пріоритет був у команд, які найшвидше відпрацювали на швидкісних ділянках дистанції. Перемогу святкували команди юніорів Івано-Франківської (І), Волинської (ІІ) та Чернівецької (ІІІ) областей. До останнього зберігалась інтрига серед команд дорослих спортсменів. Перемогли спортсмени з Волинської області, срібло у туристів з Буковини, які поступились суперникам трохи більше 1 хвилини, бронзові медалі вибороли господарі з Івано-Франківської області.
На обох дистанціях учасники команд-переможців виконали норматив звання «Майстер спорту України». Учасники команд юніорів та юніорок, які перемогли на цих дистанціях, виконали норматив розряду «Кандидат в майстри спорту».
«Естафета» у Чемпіонаті принесла командам наступні місця: у юніорів та дорослих з Волинської області - «золото», срібні медалі у команд юніорів та дорослих з Прикарпаття, бронзові медалі у обох команд з Чернівецької області.
У загальнокомандному заліку переможцями Чемпіонату України серед юніорів та юніорок стала команда Волинської області, друге місце за спортсменами з Івано_Франківської області, а третє у туристів лижників з Буковини. Серед команд дорослих спортсменів п’єдестал виглядає так: Волинська (І), Чернівецька (ІІ), Івано-Франківська (ІІІ) області. Нагородою за виснажливі тренування в морозну погоду стали кубок, грамоти та медалі від Малої академії наук та Федерації спортивного туризму України. Традиційно щедрі призи отримали переможці та призери Чемпіонатів від спонсорів: магазину «GORGANY», фірми «Fram Equipment» та підприємства «ЇDLO». Респект їм за внесок у розвиток спортивного туризму в Україні.
У команді юніорів Чернівецької області на дистанціях боролись і перемагали Білан Вікторія з Димківського ліцею, Кірнадз Богдан з Луковицького ЗЗСО І-ІІІ ст імені Дмитра Макогона, Грищук Данило та Владислав Гушул (капітан команди) з Глибоцького ліцею, Сандуляк Анна зі Слобідки. До успіху на Чемпіонаті України цих вихованців Глибоцького центру туризму краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді вчергове привела досвічена тренерка, методистка закладу позашкільної освіти Оксана Меленко. До слова, єдина жінка в Чернівецькій області, яка має в своєму багаторічному досвіді складних лижних походів керівництво спортивним походом третьої категорії складності і має розряд «Кандидат в майстри спорту».
Команда дорослих спортсменів з Буковини складалась з колишніх вихованців Глибоцького центру туризму, які мають спортивний розряд «Кандидат в майстри спорту». Серед них Володимир Баловсяк, Валентина Дущак Андрій Федорюк (капітан команди), Юлія Облічинська, Павло Дудка (тренер команди Анатолій Дудка). Ці спортсмени на рівні боролись із лідерами Чемпіонату і їм до снаги дорости у своїй кваліфікації до звання «Майстер спорту України». Амбітна мета буде спонукати наших туристів лижників до ще інтенсивніших тренувань. А загалом, це чудовий подарунок до 40-річчя Глибоцького туристського спортивного клубу «Меридіан»!
Велика подяка спортивним суддям від наших команд, працівникам Чернівецького обласного центру національно-патріотичного виховання, туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді Галині Федорюк та Роману Фаринюку. Їхній досвід у змаганнях високого рангу та цінні поради допомогли командам у досягненні успіху.
З року в рік зростають у своїй майстерності туристи лижники Рівненської, Закарпатської, Житомирської, Сумської, Хмельницької Полтавської областей. Тож конкуренція на змаганнях була досить гострою.У майбутньому вона ще більше зросте. Тож в Чернівецькій області варто проводити обласні чемпіонати з лижного туризму, адже в командах-конкурентах вони проводяться. А природно-кліматичні умови в Чернівецькій області дозволяють проводити такі змагання.
Всі учасники чемпіонату – спортсмени та спортивні судді – висловлюють щиру подяку Міністерству молоді та спорту України, Федерації спортивного туризму, Малій академії наук, Івано-Франківському обласному державному центру туризму і краєзнавства учнівської молоді та колективу туристської бази «Карпати» за створення хороших умов для проведення змагань! Появилась упевненість, що на наступних змаганнях кількість команд та учасників збільшиться.
А найбільша подяка Силам Оборони України за можливість змагатись, ростити і виховувати здорову націю, патріотів України!
Анатолій ДУДКА, Заслужений працівник освіти України, тренер зі спортивного туризму
