Глибоцька громада

Чернівецька область, Чернівецький район

Історію творять люди: Глибоцький Народний Дім для всіх.

Дата: 12.12.2022 16:34
Кількість переглядів: 155

Цими вихідними у Глибоці відбулося "перевідкриття" Українського Народного Дому" - соціально-культорного простору, куди може прийти кожен мешканець Глибоччини.

З історії.

 До другої світової війни українська частина населення Глибокої  була досить свідома відносно своєї національності та історії, так як навчання в період Австро-Угорщини велося українською мовою.

У селищі діяла українська читальня, товариство «Січ», товариство «Руська бесіда», товариство «Кооперація». Україномовні жителі газети та журнали виписували зі Львова, Чернівців і, навіть, з Канади.

У селищі проживали великі громади німців, поляків та євреїв. І кожна громада мала свої церкви, школи, читальні, осередки культури, зали, де можна було ставити концерти, постанови. Лише українці не мали місця, де можна було б зібратися по якійсь потребі. А потреба така була, бо у Глибоці діяв церковний хор під керівництвом досвідченого диригента Тодосія Букатаря, який мав провідну роль у вихованні патріотизму серед населення. Хористи вивчали українські народні та патріотичні пісні. При хорі діяв художній гурток, ставилися вистави. Режисером був Сидір Буряк. Приміщення доводилося винаймати у німців або поляків.

На початку 30-тих років кілька селян-українців, які були членами товариства «Український Народний Дім» у Чернівцях, а саме: Георгій Кручко, Амброзій Вусек, Сільвестр Повчик, Василь Зеленко та інші, створили комітет з будівництва Українського Народного Дому. Розробили документацію та план, купили відповідну ділянку землі – там, де зараз пам’ятник «Борцям за волю України». Кошти на будівництво збирали різними способами: внесками, колядками, виставами тощо.

З нотаток Тітуса Зеленка, 1923 року народження, політв’язня ГУЛАГу:

«Зі споминів Качуляка Василя Івановича, 1927 року народження: «Мій тато був добрим господарем. У нас були коні і віз, яким батько возив гравій із річки Сірет та деревину із сіл Корчівці та Петрівці на будівництво. Я йому допомагав грузити».

Зі споминів Крючка Миколи Іларіоновича, 1915 року народження: «Я їздив грузити гравій і дошки. Ми з ровесниками виконували всі роботи, які були нам під силу. Пам’ятаю як священники освячували на Покрову 1935 року Український Народний Дім. Зібралося багато односельчан з сім’ями. Приїхали гості з Чернівців. Це було велике свято… При Українському Народному Домі була велика бібліотека, працювали гуртки художньої самодіяльності».

До 1962 року Український Народний Дім служив клубом і кінотеатром»

У червні 2007 року було зареєстровано громадське об’єднання «Народний Дім Глибоччини», Глибоцька районна рада виділила приміщення по вул. 10 річниці Незалежності України, яке у 2018 році стало аварійним. Глибоцькому Народному Дому виділили одну кімнатку у районному Краєзнавчому музеї.

У самій назві «Народний дім» є змістове означення - дім для народу, а не музей. З матеріалів вільної енциклопедії «Вікіпедія» читаю: Наро́дний дім — приміщення для організації культурно-просвітницької діяльності, збудований здебільшого на кошти громад, меценатів, спонсорів, товариства. Громадське об’єднання «Народний Дім Глибоччини» нещодавно орендувало приміщення, яке знаходиться в тій же будівлі, де і Краєзнавчий музей.

Остап Українець: «Відкрили, а радше перевідкрили, Народний Дім у Глибоці. Тепер під одним дахом: солідний краєзнавчий фонд (що потребує не одного місяця оцифрування, архівування і просто роботи), товариство політв'язнів і репресованих, конференц-зала зі своєю бібліотекою, ігротекою та проєктором, і виставкове приміщення з картинами. Простір розрахований і на дітей-підлітків, і на батьків з дітьми, і просто на дорослих - залежно від потреб.

Дуже сподіваюся, що вийде налагодити співпрацю зі школами і проводити в нас бодай по кілька занять художньої культури на рік, на живих намальованих прикладах (благо наші художники малюють у вкрай різних стилях). Злата Тарасенко, Валерія Куц, Юрій Погребняк, Софія Сіренко - дякую цим людям, котрі передали нам для експонування власні роботи. Сподіваюсь, далі і творів, і митців у просторі ставатиме все більше, і ця робота вже буде двосторонньою, з'являться і місцеві роботи.

Взагалі в найближчих планах - облаштувати куточок для ткацької майстерні (в нас є свої кросна і є охочі з ними працювати) і довести до пуття виставковий простір. Також сподіваюся розширити платформу до візуальних мистецтв загалом і доповнити майстерню також обладнанням для фото- і відеозйомки та обробки фото і відео.

Відколи я 8 років тому переїхав у Глибоку, мені бракувало місця, куди можна піти. Не кав'ярні чи чогось такого… а саме соціального і культурного простору».

Вірно підмічено, що Народний дім – це простір. А простір – це протяжність, вмістилище, в якому розташовані предмети і відбуваються події. Народний Дім – це для кожного жителя. Відтепер є у Глибоці місце, де можна відкрити папку на столі чи в ноутбуці і доторкнутися до історії минулого чи теперішнього часу. Історію творять люди, а без історії не може існувати майбутнє. Кожне покоління глибочан  «вписало» в історію своє життя, які в свій час переїжджали сюди жити і ставали справжніми українцями, розбудовуючи Україну.

Правильно відзначив Остап, що всю історію глибоччини потрібно оцифрувати, щоб у будь-який час можна було відкрити посилання і знайти потрібну тобі історію. Адже у музей кожний з нас іде з цікавістю один раз, з друзями – другий раз, третій раз іде, коли край потрібно для роботи. Музейні стіни завжди чекають  нових відвідувачів, які хочуть доторкнутися до історії. А у просторі може рости і розвиватися нове покоління, додавати та удосконалювати культурно-просвітницькі скіли середнє покоління, згадувати та передавати свій досвід може старше покоління. У просторі в один час можуть сісти за мольберт, вишиванку, переглянути і обговорити фільм бабуся, донька і онука. У простір на зустрічі, час від часу, будуть запрошуватися психологи, науковці, письменники, публіцисти, педагоги, військові. Будуть організовуватись народні дійства і концерти, виставки, обмін малотиражними книгами та інше. Ви можете з друзями прийти пограти у настільні ігри. Глибоцький Народний дім – це для всіх і кожного.  Це класно і сучасно!

Інформаційну статтю підготувала Наталія Балан.


Фото без опису


Фото без опису


Фото без опису


Фото без опису


Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь