Дії при руйнуванні будівлі

Рекомендації при загрозі обвалу будинку

Як діяти, якщо є загроза руйнації будівлі:

• потрібно якомога швидше залишити споруду;
  • не користуватися ліфтом (він у будь-який момент може зупинитись), а спускатися сходами;
  • взяти із собою гроші та документи, але за умови, що їхній пошук не затримає вас у приміщенні;
  • повідомити інших людей, які перебувають у будинку, про загрозу обвалу;
  • під час евакуації не створювати тисняву у дверях;
  • коли ви вийшли на вулицю, потрібно відійти на безпечну відстань від будівлі;
  • зупиняти людей, які збираються стрибнути з балконів чи вікон вище першого поверху.

Якщо немає можливості залишити будинок:

• в такому разі потрібно зайняти вигідну позицію, наприклад, розташуватись біля отворів дверей, кутів (якщо в куті є стіл, можна сховатися під ним), місць під балками, каркасами;
  • перекрити воду, газ та знеструмити приміщення за можливості.

Обвал вже стався: як врятуватись

Руйнування вже трапилось:

• Заспокойтеся: ви живі, а це головне. Зосередьтеся на диханні, дихайте повільно, навіть якщо у легенях пил. Бережіть сили.
  • Кличте на допомогу. Намагайтесь сповістити про себе будь-якими можливими способами: кричіть чи голосно грюкайте.
  • Якщо з вами телефон, і ви можете взяти його в руки, одразу викликайте рятувальників. Номер 101!
  • Не робіть різких рухів. Озирніться, щоб з’ясувати чи є небезпека подальших обвалів і вибухів, чи не висить з руїн розбите скло. Не чіпайте великих конструкцій навколо. Можна зачепити один уламок, а обрушиться багато.
  • Спробуйте без різких рухів звільнити руки та ноги. Якщо вас завалило невеликими предметами, обережно спробуйте їх відсунути. Але не чіпайте конструкції, на яких тримається завал.
  • Якщо ви травмовані і у вас кровотеча, її треба якнайшвидше зупинити. Можна скористатися ременем або шматком тканини, відірваної з одягу.
  • Якщо вам затиснуло уламком руку чи ногу, не намагайтеся її дістати самотужки. Чекайте на рятувальників.
  • Якщо ви цілі і можете безпечно рухатися, подивіться, чи комусь поряд не потрібна ваша допомога.
  • Чуєте, що приїхали рятувальники і вже працюють інструментами. Кричіть, стукайте, що є сил. Але не тоді, коли чуєте шум, а коли тихо. Інакше вас не почують.
  • Важливо в очікуванні допомоги уникати переохолодження.

Важливо: якщо ви самі почули людину, яка опинилася під завалами – ні в якому разі не лізьте до неї на допомогу і не намагайтеся розібрати завал. Такий “героїзм” може коштувати життя вам і постраждалій людині.