Закон України «Про пробацію» святкує свою п’яту річницю

Дата: 21.02.2020 16:27

5 лютого 2015 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про пробацію", що визначив організаційно-правові засади для створення пробації  України.

Пробація – це система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду до засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого.

Головна мета пробації - забезпечення безпеки суспільства (громади) шляхом надання необхідної підтримки та допомоги клієнту пробації із залученням спеціалістів різних служб та організацій, надання суду інформації, що характеризує клієнта, а також здійснення нагляду і контролю, аби уникнути вчинення ним повторних правопорушень.

Службу пробації було створено у 2017 році шляхом реформування кримінально-виконавчої інспекції (КВІ), яка відповідала за виконання вироків, не пов’язаних із позбавленням волі. Ця служба здійснювала нагляд за особами, які скоїли правопорушення, щоб забезпечити виконання передбачених судом обов’язків. Тобто, заходи передбачали, передусім, покарання та контроль.

У 2018 році у складі Міністерства юстиції України було створено центральний орган управління діяльністю пробації - Державну установу «Центр пробації», що координує та здійснює нагляд за діяльністю 24 філій та 560 уповноважених органів з питань пробації по всій Україні.

Які переваги пробації?

У суспільстві існує стереотип, що за злочин необхідно запроторювати у в'язницю. Але покарання колись закінчиться і правопорушник повернеться у суспільство після тривалого спілкування з такими самими злочинцями, без засобів існування, без розуміння, без підтримки. Чи багато людей мають бажання з ним зустрітися?

Широка громадськість не володіє достатньою інформацією про те, що існують покарання без позбавлення волі для правопорушників, які не несуть загрози життю і здоров'ю людей. Ці покарання виконує служба пробації, яка не лише контролює поведінку таких правопорушників, але й допомагає їм зрозуміти і виправити свої помилки. Перспективи запобігання повторних злочинів набагато краще, ніж після тривалого утримання у в'язниці за гроші платників податків!

Для держави в цілому:

-         зниження злочинності та кількості ув’язнених осіб;

-         позитивний економічний ефект: утримання правопорушника у місцях позбавлення волі набагато дорожче (в 10-12 разів) для держави, ніж перебування особи на пробації;

-         дотримання міжнародних стандартів та європейських цінностей.

Для суспільства:

-         убезпечення громади від вчинення повторних злочинів;

-         справедливе здійснення правосуддя: обрання покарання, необхідного і достатнього для виправлення.

Для особи, яка вчинила правопорушення:

-         можливість змінитися без ізоляції від суспільства, підтримка на шляху до змін;

-         збереження сімейних стосунків та зв’язків у громаді;

-         збереження роботи та житла.

ГЛИБОЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СЕКТОР

Філії Державної установи «Центр пробації» у Чернівецькій області

Дамаскін Ярослав Васильович, майор внутрішньої служби

_______________________________________________________