Україна відзначає Всесвітній день охорони праці в умовах війни
28 квітня в Україні та більше ніж у ста країнах світу відзначають Всесвітній день охорони праці. Цей день є нагодою для привернення уваги громадськості до проблем безпеки та здоров’я на роботі.
У 2023 році Міжнародна організація праці (МОП) визначила тему цього дня – «Безпечне та здорове робоче середовище — основний принцип і основне право у світі праці». Делегати Міжнародної конференції праці (ILC) ухвалили також резолюцію щодо включення принципу безпечного та здорового робочого середовища до Основних принципів і прав на працю МОП.
Питання безпечних умов праці завжди було важливим. Перші закони про охорону праці з’явилися у Великобританії ще у XIX столітті в результаті Індустріальної революції. З того часу, правила та стандарти безпеки постійно вдосконалюються, а країни зміцнюють міжнародну співпрацю для захисту прав працівників.
Проте, за статистикою, у світі щороку внаслідок нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань гине понад 2 мільйони працівників, а близько 160 мільйонів – зазнають ушкоджень.
У Конституції України закріплено право кожного громадянина на працю у безпечних та здорових умовах. Однак, через збройну агресію російської федерації тисячі українських працівників втрачають це право. На виробництві, за час повномасштабної війни, постраждали понад 3 тисячі працівників, 520 з них – загинули. Безпосередньо внаслідок ракетних обстрілів та дії вибухових предметів травмувалися понад 700 працівників, 254 з них – загинули. Тобто майже кожен другий працівник загинув внаслідок бойових дій.
Такі дані підкреслюють важливість забезпечення безпеки праці на роботі, особливо в умовах війни.
Держпраці активно працює над поширенням інформації про організацію безпечних умов праці та здорового середовища на робочому місці, використовуючи різні канали комунікації. Зокрема громадяни можуть отримати роз’яснення через веб-сайт Служби, інформпортал pratsia.in.ua, соціальні мережі, сервіс онлайн консультацій «інтерактивний інспектор» тощо. Ми також відвідуємо роботодавців та надаємо їм технічні консультації безпосередньо на робочих місцях. З міжнародними партнерами розробляємо спільні проекти, працюємо над зміцненням законодавчої бази та застосуванням передових технологій, щоб забезпечити безпечні та здорові умови праці для усіх працівників.
Закликаємо роботодавців та працівників бути відповідальними, дотримуватись правил безпеки праці та пам’ятати про свої права та обов’язки.
Сьогодні, у Всесвітній день охорони праці, ми віддаємо шану пам’яті працівникам, які загинули як у мирний час, так і під час війни. Бажаємо зцілення та витримки усім українцям, які постраждали внаслідок російської агресії.
Пам’ятаймо, безпека праці є запорукою збереження найціннішого – людського життя! Разом ми зможемо забезпечити безпечне та здорове майбутнє для українських працівників та відновити країну після війни!