Державна цифрова телемережа МХ-7: що це та як підключитися?
З метою запобігання інформаційному впливу країни-агресора, популяризації українського мовлення та інших заходів підвищення інформаційної безпеки в Україні працює безкоштовна багатоканальна цифрова мережа Мультиплекс МХ-7.
МХ-7 покриває цифровим телевізійним мовленням не менше ніж 90% території України, а також забезпечить доступ населення до обʼєктивної інформації на територіях, що межують із Російською Федерацією та тимчасово окупованими територіями. Державний мультиплекс спрямований на захист життєво важливих інтересів громадянина, суспільства та держави у протидії внутрішнім та зовнішнім інформаційним загрозам, забезпечення інформаційної стійкості суспільства та держави.
Якщо просто – це додатковий пакет телевізійних каналів, які транслюються безкоштовно в цифровій телевізійній мережі. Кількість телевізійних програм в пакеті заплановано - 12.
- Питання: Для кого потрібна телемережа МХ-7?
Перш за все, для тих, хто хоче користуватися цифровим наземним ТБ, але зараз має проблеми з прийомом сигналу наявної мережі.
Щоб прийняти сигнал телемережі, потрібні:
- власне телевізор;
- тюнер БУВ-Т2 (вбудовані у більшість сучасних телеприймачів; для телевізора старої моделі може знадобитися окремий тюнер- приставка);
- телеантена (зовнішня чи внутрішня).
Якщо ви зараз користуєтеся цифровим ефірним телебаченням, але сигнал слабкий та/чи часто пропадає — спробуйте підключитися до телемережі МХ-7.
- Питання: Які телеканали включені в МХ-7?
Вільних місць у мультиплексі - 12. На конкурсі регулятора перемогло сім каналів: «Сонце», «Рада», «Ми — Україна», «Світло» «Уніан-2», «Віжн-2» та «Віжн-3». Також на підставі тимчасового дозволу мовить «Армія ТБ». Щоб розпочати мовлення, канали мають час — один рік. Тому деякі з них уже транслюються у мультиплексі, інші мають з’явитися в ефірі упродовж року. У лютому п’ять каналів підписали (або в стадії підписання) угоди щодо трансляції: «Армія ТБ», «Рада», «Ми — Україна», «Світло» та «Сонце». На решту вільних місць у мультиплексі буде оголошений новий конкурс. Тому за якийсь час кількість каналів може зрости до 12.
- Питання: Як підключитись до пакету МХ-7?
Якщо Ви вже дивитесь цифрове ефірне телебачення – достатньо тільки налаштувати тюнер для прийому додаткового пакету програм МХ-7. Якщо у вас не було Т2, і ви тільки бажаєте підключитесь – треба придбати тюнер DVB-T/T2 та телевізійну антену.
- Питання: 3. Яка антена потрібна для прийому МХ-7?
Пакет каналів МХ-7 розповсюджується у метровому діапазоні. Необхідно буде придбати та встановити вседіапазонну антену або антену метрового діапазону.
Для прийому всіх пакетів телевізійних програм МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5 та МХ-7 необхідно встановити вседіапазонну телевізійну антену, які багато хто використовував для прийому цифрового ТБ раніше. Наприклад, так звані «польські», дуже поширені у домогосподарствах, або – додатково - антену метрового діапазону та підключити її через відповідний пристрій для об’єднування антен (суматор).
На практиці, на невеликій відстані від передавача, сигнал можна прийняти і на дециметрові антени, а також на примітивні штирьові.
Чим далі ви від телевежі і чим більше перешкод на шляху до неї, тим гірший буде прийом на внутрішню (та, що стоїть у кімнаті) антену, незалежно від її типу. У віддалених населених пунктах краще використовувати антени зовнішні. І монтувати їх якнайвище.
- Питання: Який тюнер придбати для прийому всіх цифрових пакетів телепрограм?
Для прийому цифрових пакетів програм підійде будь-який тюнер, який приймає пакети програм в форматі T2. Назва та ціна тюнера значення не мають.
На вартість тюнера буде впливати тільки наявність додаткових сервісних функцій, налаштування, типів інтерфейсів (роз’ємів для підключення до телевізора) і т. п.)
- Питання: Де і як встановити антену?
Антену для прийому можна встановити як в приміщенні, та і ззовні. Зовнішнє встановлення антени буде мати кращі умови для прийому сигналу. Антену потрібно зорієнтувати в напрямку передавальної вежі.
Можливо, після попереднього налаштування тюнера орієнтацію антени буде потрібно скорегувати.
- Питання: Чи потрібен підсилювач сигналу антени?
Якщо відстань до передавальної вежі значна, то, можливо, потрібно буде встановити додатковий антенний підсилювач. Антенний підсилювач придбається та встановлюється окремо.
- Питання: Як підключити тюнер?
З’єднати антену – підсилювач (за наявності) – тюнер – телевізор.
- Питання: Як налаштувати тюнер?
Після підключення – включіть телевізор і тюнер. На телевізорі потрібно вибрати відповідний відеовхід.
Якщо все зроблено правильно, то на екрані ви побачите вікно з привітанням, в якому потрібно буде вибрати мову, регіон, режим і формат зображення, а також режим пошуку.
Встановіть необхідні параметри за допомогою пульта тюнера.
Якщо використовується додатковий підсилювач антени, перевірте, чи включене живлення підсилювача в меню тюнера.
Включить режим автопошуку.
Перелік каналів завантажиться автоматично.
МХ-7 зведений на виконання Рішення РНБО від 14 травня 2021 року «Щодо окремих заходів із забезпечення інформаційної безпеки», яке було запроваджене Указом Президента України від 18 травня 2021 року № 198/2021.